Átol Dávid horgász blogja

Bemutatkozik az úszósúlyozó alkalmazás

2018.06.30
Amikor elkezdtem kis teherbírású úszókat láncólmozással szerelni, szembesültem vele, hogy a tized és század grammos sörétekből milyen nehéz kikalkulálni a megfelelő mennyiséget egy-egy szerelékhez. Így hát segítségül hívtam a számítógépet és egy olyan egyszerű programon kezdtem dolgozni, amely a másodperc tört része alatt elvégzi helyettem a számolgatást!


Használatához tudnunk kell sörétólmaink súlyát grammban kifejezve 0-ás és 12-es méret között. Ezeket az értékeket a "Méretek beállítása" gombra kattintva tudjuk menteni, illetve a program első indításakor is feldobja a beviteli ablakot.



Ha bevittük a méreteket és leellenőriztük helyességüket, kattintsunk a mentés gombra. Amennyiben egy olyan értéket írtunk az egyik mezőbe, amelyet nem tud értelmezni a program, hiba üzenetet fog dobni! A sikeres mentést követően az ablak bezáródik.


Ekkor már nincs is más dolgunk, mint a főablakot használni úszóink kisúlyozásához!


Az "Úszó teherbírása" mezőbe írjuk be a szerelékhez használni kívánt úszó méretezését grammban. A "Jelző ólom" mezőbe írjuk be a legalsó ólom méretét, fontos, hogy ez nem a gramm!



Alapértelmezésben a jelzőnek beállított ólom lesz a legkisebb és minden nála nagyobból használni fogja a megfelelő mennyiséget. Egyes méreteket úgy tudunk kivenni a számolásból, hogy a szám melletti pipát kivesszük a mezőből.

Ha megadtuk a paramétereket, kattintsunk a jobb oldalon látható "Számol" gombra és a méretek melletti mezőben megjelennek a darabszámok. Ezen túl az alkalmazás kiírja, hogy mennyi az általa kalkulált ólom mennyiség össz súlya, illetve, hogy mennyi az eltérés az úszó teherbírásához képest. Ez az esetek többségében kisebb, mint 0.1 gramm!

Az elméleti maximum 11 gramm környéke, ennél nagyobb teherbírású úszót nem tud az alkalmazás kisúlyozni. Ilyenkor egy cseppólmot helyezzünk a zsinórra és a fennmaradó pár grammot kalkuláljuk ki a programmal!
Kiválóan működik így is!



Az ólmok zsinórra való felhelyezése és elrendezése után minden esetben ellenőrizzük szerlékünket csőbe helyezve is, hiszen tapasztalatom szerint nincs olyan úszó, ami a ráírt teherbírással rendelkezik, mindig van eltérés!

Kellemes szerelgetést!