Átol Dávid horgász blogja

Rakósbotos laposúszós szerelék készítése

2018.06.25
A laposúszó talán az egyik legjobb fegyver, ha az ember folyóvízen, nagy halakat vesz üldözőbe! Legyen szó a Nagy-Dunáról, a Duna-ágról vagy egy csatornáról, mindig újabb és újabb szép halakat sikerül vele fognom. Nézzük át, hogy miből áll össze egy ilyen szerelék és hogyan kell elkészíteni!


A úszó felépítésének a lényege, hogy a hagyományos forgástest alakú társaihoz képest ennek, sokkal kisebb az ellenállása, kevésbé tolja meg a víz és ha megállítjuk a szereléket, akkor sem emelkedik el csalink az aljzattól. Ennek érdekében – a sodrás mértékével összhangban – nagy méretű ólmokat használok. Az ólmozás kialakításához saját fejlesztésű alkalmazásom használom.



Ennek lényege, hogy az úszó teherbírását és a jelzőólom méretét megadva kiszámolja, hogy melyik sörétből hány darabot kell a zsinórra helyeznünk, hogy minél pontosabban súlyozzuk ki úszónkat.

Jelen esetben 0.16mm-es zsinegen egy 4 gramm teherbírású Cralusso Ray-t szerelek, melyhez 1db 3 grammos cseppólmot helyezek el a zsinóron, csúszóra hagyva, majd a megmaradt 1 grammot az alkalmazás segítségével kalkulálom ki.

Az első lépés, hogy a 4 szilikon cső darabot felhelyezzük a zsinórra. Ezzel tudjuk rögzíteni úszónkat. Ezt követi a gömbólom szilikonja, melynek révén csúszó ólmot kapunk és akár cserélni is tudjuk a főólom méretét. Végül jön az előke rögzítéséhez szükséges végfül kötése.



Nekem a 6-os jelzőólom ( 0.112g ) vált be a legjobban, közvetlenül a fül csomójához. E fölött kb. 10 centivel az első 5-ös, majd e fölé 5 centivel kerül a második, kb. 3 centivel e fölé a harmadik. Innentől már nem hagyok távolságot a maradék sörétek között, hogy kellő tapadással rendelkezzenek a nagy ólom megütköztetéséhez.



Amint a kiszámolt mennyiségű ólom a zsinóron van és nagyjából elrendeztem őket a kívánt elosztásra, jöhet egy gyors ellenőrzés, hogy van-e még szükség esetleg további finomhangolásra.

A kész szereléken sokféle képpen tudjuk variálni az ólmokat!

A szereléket mindig hosszabbra készítem, mint ami a vízterületre jellemző mélység, hogy ha kell, tudjak hagyni nagyobb zászlót, vagy egy áradás esetén is tudjak horgászni.

Az ereszték beállítása is egy fontos mozzanat! Én rendszerint elfektetem az előkét és még a jelző ólmokból is párat a fenéken, hogy garantáltan mozdulatlan csalit tudjak prezentálni. Mélységméréshez hasznos beszerezni egy olyan mérő békát, melyet a sörétekre is rá tudunk akár csíptetni és az sem utolsó, hogy elég nagy súlyú legyen ahhoz, hogy ne vigye el a sodrás sem!



Végezetül fontos, hogy odafigyeljünk a szerelék tárolására is. A kisebb méretűek még elférnek a kofferben, azonban a nagyobbakat le kell venni a szilikonokról és külön kell tárolni, hogy ne nyomódjon meg a test.